5°C lekkie zachmurzenie

Batuta łączy pokolenia

Orkiestra dęta, istniejąca od początku XX wieku, to taki siemiatycki skarb, o który zawsze trzeba dbać. Mimo rozmaitych przeszkód w przeszłości, dzięki zaangażowaniu kilku pokoleń miejscowych amatorów muzyki przetrwała do dzisiaj. Zdarza się, że współcześnie grają w niej potomkowie byłych jej członków.

 Obecnie kapelmistrzem jest Lechosław Ryszczuk, muzyk z zawodu. Skład orkiestry to obecnie 28 osób grających i dwie osoby uczące się. Nauczycielami indywidualnymi są: Lechosław Ryszczuk oraz Wiesław Koszel.

Marek Chodakowski, naczelnik OSP Siemiatycze, a zarazem opiekun orkiestry z optymizmem patrzy w przyszłość: - Współpraca z burmistrzem układa się bardzo dobrze, docenia się w urzędzie miasta znaczenie naszej orkiestry. Obecnie dostaliśmy 5000 zł dofinansowania z programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Teraz tworzymy projekt na dofinansowanie wyjazdu młodzieży do Augustowa na tygodniowe warsztaty muzyczne połączone z wypoczynkiem. Pisaniem projektów zajmuje się u nas Marta Zarzycka, sekretarz OSP, która zarazem jest opiekunem orkiestry i również gra w niej. Jest córką jednego z poprzednich kapelmistrzów i wieloletniego członka orkiestry Ferdynanda Zarzyckiego.

Lechosław Ryszczuk: - Planujemy w przyszłości pokazywać się szerzej, nie tylko na oficjalnych uroczystościach, więcej wyjeżdżać, no i chcemy poszerzyć znacznie repertuar. A potrzeby są duże – ceremoniał strażacki, marsze, uroczystości kościelne, utwory patriotyczne, no i bardziej rozrywkowe. Również chętnie uświetnimy uroczystości na terenie naszego powiatu, jeśli będzie taka potrzeba, możemy przyjechać na zaproszenie. Jesteśmy wdzięczni burmistrzowi, że się nami zainteresował. Dobrym znakiem na przyszłość jest też to, że młodzież jest aktywna, licznie uczestniczy w próbach, a na początku mojej pracy tu było z tym ciężko.

 - W 2018 roku dzięki urzędowi miasta skompletowaliśmy nowe mundury, dostaliśmy 9000 zł na nowe instrumenty. Dziękujemy przy tej okazji pani Dorocie Poniatowskiej z urzędu miasta, która dużo nam pomaga w sprawach formalnych i to robi z zaangażowaniem – dodaje Marek Chodakowski. – Również mamy bardzo dobrą współpracę z komendą powiatową Państwowej Straży Pożarnej, zawsze możemy liczyć na pomoc.  

 100-lecie OSP, 120 lecie orkiestry

 - W przyszłym roku chcielibyśmy jeszcze uzupełnić mundury o ciepłe kurtki i ocieplane czapki na zimniejsze pory roku. Ale jednym z głównych teraz celów jest przygotowanie się do obchodów 100-lecia OSP oraz 120-lecia orkiestry dętej w Siemiatyczach. Obie te rocznice będą w 2020 roku – mówi Marek Chodakowski. – Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to obecnie już jedyna orkiestra w naszym powiecie, w dodatku z tak historyczną tradycją.

Komendant OSP w imieniu calej orkiestry dziękuje też Tadeuszowi Jarockiemu z Siematycz za pomoc i wspieranie orkiestry.

 - Uważam, że współpraca z OSP jest naprawdę dobra – mówi burmistrz Siemiatycz, Piotr Siniakowicz. - Uświetniają miejskie imprezy, prezentując coraz wyższy poziom grania. Ważną kwestią jest to, że w tego typu stowarzyszeniach (np. też Małe Podlasie) jest duża rotacja młodzieży. Członkowie dorastają, zmieniają szkoły, często wyjeżdżają i nie mogą na miejscu się angażować. Za to w „świecie” rozwijają swoją pasję, mając dobre podstawy i przygotowanie. Należy więc pamiętać, że jest to podwójnie ciężka praca młodzieży, kapelmistrza i członków OSP, o czym dokładnie pamiętam i za tą prace jestem im wdzięczny.

 Co skłania najmłodszych do grania w orkiestrze dętej?

- Zapisałam się do orkiestry, bo widywałam jak grają przy różnych okazjach w mieście i bardzo mi się to spodobało – mówi Magdalena Burzycka, na codzień uczennica klasy ósmej SP oraz uczennica szkoły muzycznej. - A że moja koleżanka tam chodzi, więc postanowiłam też się zapisać. Bardzo się z tego cieszę, że jestem w orkiestrze. Są tu mili ludzie i naprawdę można się czegoś nauczyć. Jeśli ktoś ma chęci do grania, to naprawdę warto tu być.  Magdalena od końca ubiegłego roku uczy się w orkiestrze grać na werblu i na sakshornie tenorowym.

Julia Krasowska, 14-latka i również od niedawna w orkiestrze mówi: - Zapisałam się do orkiestry, ponieważ chciałam spróbować czegoś nowego i zająć mój czas wolny nauką gry na trąbce i graniem w orkiestrze.

Karol Dobrogowski ma 13 lat, a w orkiestrze gra już 3 lata: - Wstąpiłem do orkiestry, bo moja starsza siostra zaczęła grać, kiedy byłem mały. Na początku próbowałem grać na trąbce, potem na saksofonie, a teraz gram na klarnecie. Będąc w orkiestrze mogę coś robić dla innych ludzi, a przy tym rozwijać swój talent muzyczny. Najbardziej lubię próby, atmosferę, która na nich panuje, no i samą grę na instrumencie.

 - Zapraszamy do nas najmłodszych. Nauka gry u nas jest za darmo, a więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 605 322 788 – dodaje kapelmistrz.

Jerzy Nowicki, fot JN

Trochę historii

Pierwsza orkiestra dęta w Siemiatyczach powstała na początku XX wieku przy parafii rzymsko - katolickiej. Po odzyskaniu niepodległości, z inicjatywy ówczesnego naczelnika OSP w Siemiatyczach Stanisława Kosińskiego, w 1921 roku orkiestra przeszła pod skrzydła straży pożarnej. W latach 30. w orkiestrze tej grali m.in.: Tadeusz Jarkowski, Mikołaj Boczarow, Władysław Jodłowski, Michał Kochański, Franciszek Kociołkowski, Wacław Kociołkowski, Jan Szyszko, Józef Szyszko, Wincenty Szyszko, Antoni Dąbrowski, Piotr Fleks, Władysław Markiewicz, Kazimierz Snycerski, Antoni Konczerewicz, Piotr Rodkin, Bolesław Szpryngwald, Pejsach Blumberg, Franciszek Gryzbach, Stanisław Kosiński, Jan Wierożymski. Kolejni kapelmistrzowie to: Gryzbach, Kosiński i Jarkowski.

 Po wojnie, w 1947 roku Kazimierz Jodłowski i bracia Wincenty i Paweł Szyszko reaktywowali orkiestrę, jednak dopiero w 1965 roku Henryk Puchalski, ówczesny Powiatowy Komendant Straży Pożarnej, zaproponował nad nią instytucjonalną opiekę OSP. Najstarsi członkowie orkiestry z tamtych lat to m.in.: Antoni Błaszczuk, Stanisław Błaszczuk, Roman Centkowski, Bogdan Chodakowski, Lucjan Chrołowski, Henryk Dawidziuk, Tadeusz Ignaciuk, Tadeusz Jarkowski, Kazimierz Jodłowski, Józef Karpowicz, Jan Kobus, Janusz Kochański, Stanisław Kochański, Edward Kociołkowski, Stanisław Kopiec, Henryk Rakowiecki, Jerzy Łoziński, Aleksander Ryszczuk, Henryk Sawicki, Zdzisław Sawicki, Tadeusz Smorczewski, Henryk Sobecki, Stanisław Szum, Grzegorz Szyszko, Stanisław Szyszko, Paweł Szyszko, Wincenty Szyszko, Bernard Walendziuk, Roman Wawrentowicz, Czesław Wierożymski, Józef Wojtkowski i Ferdynand Zarzycki, który jeszcze na pocz. XXI wieku był kapelmistrzem.

 Obecnie, po różnych perturbacjach i zmianach kapelmistrzów, od sześciu lat orkiestrę prowadzi Lechosław Ryszczuk, syn wieloletniego członka orkiestry w przeszłości, Aleksandra Ryszczuka. (jn)

 

Skład Dętej Orkiestry OSP w Siemiatyczach w lutym 2019 roku

Flet: Gabriela Makiej, Małgorzata Stalewska, Wiktoria Filińska, Oliwia Andrzejczuk

Klarnet: Filip Błaszczuk, Karol Dobrogowski, Patrycja Michaluk

Saksofon altowy: Klaudia Bida, Julia Sobieszczuk, Maria Zarzecka, Angelika Szybańska,

Saksofon tenorowy: Radosław Koc, Marta Zarzycka

Trąbka: Maciej Gołębiewski, Kinga Siemieniu, Weronika Jarocka, Daria Dobrogowska, Aleksandra Sołomacha, Julia Krasowska, Szymon Bobiński, Wiesław Koszel (instruktor)

Puzon: Bartłomiej Piątek

Sakshorn barytonowy: Marek Chodakowski

Tuba B: Arkadiusz Sołomacha

Gitara basowa: Julia Łuczaj.

Instrumenty perkusyjne:Bogdan Sobecki,  Magda Burzycka, Kacper Lisiecki, Krystian Jarocki, Mikołaj Sołomacha,

Kapelmistrz - Lechosław Ryszczuk

 

Batuta łączy pokolenia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Muzyka - koncerty, Siemiatycze - więcej informacji