5°C lekkie zachmurzenie

Galeria w centrum miasta

W Siemiatyczach powstała galeria prac lokalnych twórców.

       W minioną sobotę, 6 października, odbyło się otwarcie galerii sztuki „Otwarta”. Mieści się ona przy Placu Jana Pawła 14 (piwnica pod Apteką Społeczną). W trzech całkiem obszernych pomieszczeniach zgromadzono prace kilkunastu lokalnych twórców malarstwa, rzeźby i grafiki. Wśród nazwisk autorów wyeksponowanych prac znalazły się te mniej i bardziej znane w lokalnym środowisku: Czesław Daniel, Marcin Panasiuk, Krzysztof Szum, Szczepan Kowalczuk, Urszula Jankowska, Kamil Jaczewski, Małgorzata Jaczewska, Dorota Koc, Sylwester Łukaszuk, Roman Ogrodnik, Beata Sidorczuk, Michał Korol.

       Czesława Daniel, nazwana przez jednego ze współtwórców tego miejsca, Michała Korola dyrektorem artystycznym, mówiła podczas otwarcia:

       - Rok temu dostałam telefon od pana Michała z propozycją, by stworzyć galerię. Pomyślałam, że to ciekawe wyzwanie i zaczęłam pracować. Efekt tej pracy widzicie państwo tutaj, wszystko zrobione nakładałem własnych sił i zaangażowania. Spędziliśmy tu wiele wieczorów.

       W otwarciu nowego miejsca związanego ze sztuką (jak mówili sami inicjatorzy - bardzo różną, pisaną przez duże i małe „s”) uczestniczyła całkiem spora, jak na Siemiatycze, widownia, którą w większości stanowili bliscy i znajomi autorów prac. Chwilami było dość tłoczno. W towarzystwie muzyki granej na trąbce przez Andrzeja Pietraszko, przy lampce wina (wszak nie od dziś wiadomo, że wino i sztuka pozostają ze sobą w związku) zebrani oglądali wyeksponowane prace, dzielili się swoimi spostrzeżeniami na ich temat i prowadzili rozmowy z autorami.  

       Według wstępnych założeń galeria ma być otwarta od czwartku do soboty w godz. 15.00-20.00. Organizatorzy mają nadzieję, że z czasem założenia te ulegną zmianie. Nie kryją jednak przeświadczenia o tym, że żywotność i trwałość tego miejsca w dużej mierze będzie zależała od odwiedzających.

      Ewa Magdalena Iwaniak, fot. emi

Galeria w centrum miasta komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Wernisaże - spotkania, Siemiatycze - więcej informacji