5°C słabe opady deszczu

Kiedy Siemiatycze zbliżą się do dworca PKP?

Drogi i komunikacja, Kiedy Siemiatycze zbliżą dworca - zdjęcie, fotografia

Siemiatycze mają dobrą komunikację kolejową z resztą kraju. Dla mieszkańców jednak prawie nic z tego nie wynika.

 Z Siemiatycz można w bardzo dobrych warunkach i szybko (na pewno szybciej niż samochodem) pojechać do Warszawy. W jaki sposób? Pociągiem. Ze stacji Siemiatycze.

 Wygodne pociągi z krótką i szybką przesiadką w Siedlcach umożliwiają znalezienie się w centrum Warszawy w czasie około dwóch godzin (a nawet 1 godzina 50 minut). W wielu pociągach są łącza z internetem, ekrany z informacjami, wygodne miejsca. Cena jak w autobusie. Podróż, która jest odpoczynkiem. Europa.

 Niewiele jednak osób korzysta z tego sposobu komunikacji i dojazdu do Siedlec czy Warszawy. Powód jest od kilkudziesięciu lat, od czasów głębokiego PRL-u, ciągle ten sam. Brak dojazdu do dworca oraz komunikacji z dworca od pociągu. Nic się nie zmieniło. Pisałem o tym prawie 30 lat temu.

 Argumentuje się, że nie ma wielu pasażerów. A jak ma być wielu, jeśli nigdy nie ma czym dojechać? Jak będzie dojazd, będą też pasażerowie. Nie wszyscy mogą być podwiezieni przez rodzinę czy znajomych. A poza tym to zawsze dodatkowy wysiłek i kłopot.

 Żal, że kilka kilometrów od miasta istnieje tak dobra oferta komunikacyjna do centralnej Polski, z której prawie nikt nie korzysta, a Siemiatycze nie potrafią wykorzystać bliskości kolei. I ma się wrażenie, że władze miasta w ogóle o tym nie myślą. Gdyby był autobus do każdego pociągu i z każdego pociągu oraz jakieś publiczne zachęty, jestem pewien, że byłoby wielu pasażerów.

 Powtórzmy. Siemiatycze mają dobrą komunikację kolejową z resztą kraju. Dla mieszkańców jednak prawie nic z tego nie wynika.

 Zadanie dla nowych (starych) władz miasta.

 Marek Antoni Nowicki, fot JSW

 

Kiedy Siemiatycze zbliżą się do dworca PKP? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Drogi i komunikacja, Siemiatycze - więcej informacji