10°C całkowite zachmurzenie

Podstawówki w liczbach

Szkoły - edukacja, Podstawówki liczbach - zdjęcie, fotografia

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami. Tym razem w całym powiecie w szkołach pojawiło się 297 pierwszoklasistów. To o dwie osoby mniej niż rok temu, sytuacja zdaje się być stabilna.

 Stabilność to jednak pozorna, zwłaszcza że wskaźniki demograficzne dla każdej z gmin lecą na łeb na szyję. Podobnie zresztą jak w całym kraju.

 W powiecie siemiatyckim rok szkolny 2018/19 rozpoczęło 2853 uczniów. Są to uczniowie szkół podstawowych oraz ostatnie roczniki gimnazjów. Najwięcej dzieci w wieku szkolnym znalazło się oczywiście w Siemiatyczach (1089 osób), a najmniej w gminie mielnickiej, zaledwie 130 uczniów. Nie można jednak zapominać o ogólnej dysproporcji zamieszkującej te obszary ludności. Wg danych GUS z 31.12.2017r. gminę Mielnik zamieszkuje 2408 osób, zaś miasto Siemiatycze 14590. Zatem liczba mielnickich uczniów stanowi ok. 11,9% uczniów Siemiatycz i ok. 4,6% uczniów całego powiatu siemiatyckiego. Tylko w trzech gminach na terenie powiatu nastąpił wzrost liczby pierwszaków w stosunku do roku poprzedniego.

 Gmina Milejczyce:

 Uczniowie rozpoczynający naukę w tym roku - 136 osób. Uczniowie rozpoczynający naukę w klasie pierwszej – 9 osób. Rok temu w klasie pierwszej było 11 osób. Przyrost naturalny gminy Milejczyce jest ujemny, wynosi -27.

Gmina Dziadkowice:

Uczniowie rozpoczynający naukę w tym roku – 182 osoby, w tym w klasie pierwszej – 20. Rok temu w klasie pierwszej było 11 uczniów. Przyrost naturalny gminy Dziadkowice jest ujemny, wynosi -17.

Gmina Mielnik:

 Uczniowie rozpoczynający naukę w tym roku – 130 osób, w klasie pierwszej – 13.  Rok temu pierwszaków było 9. Przyrost naturalny gminy Mielnik jest ujemny, wynosi -27.  

Miasto i Gmina Drohiczyn:

Uczniowie rozpoczynający naukę w tym roku – 384 uczniów, w tym 36 pierwszoklasistów. Rok temu w klasie pierwszej było 40 osób. Przyrost naturalny Gminy Drohiczyn jest ujemny, wynosi -18.

Gmina Nurzec Stacja:

Naukę zaczyna 281 uczniów, w klasie pierwszej – 22. Rok temu naukę w klasie pierwszej rozpoczynało 25 osób. Przyrost naturalny gminy Nurzec-Stacja jest ujemny, wynosi -43.

 Gmina Perlejewo:

Uczniowie rozpoczynający naukę w tym roku – 175 osób, w tym 16 pierwszaków. Rok temu w klasie pierwszej było 11 osób. Przyrost naturalny gminy Perlejewo jest ujemny, wynosi -28.

Gmina Siemiatycze:

Uczniowie rozpoczynający naukę w tym roku – 321 osoby,

w tym w klasie pierwszej – 28. Rok temu w klasie pierwszej było 31 osób. Przyrost naturalny gminy Siemiatycze jest ujemny, wynosi -26.

Miasto Siemiatycze:

Naukę rozpoczyna 1089 uczniów, w klasie pierwszej – 129.

Rok temu w klasie pierwszej było 133 osób. Przyrost naturalny Miasta Siemiatycze jest ujemny, wynosi -10.

Gmina Grodzisk:

 Uczniowie rozpoczynający naukę w tym roku – 273 osoby, w tym w klasie pierwszej – 24 osoby. Rok temu pierwszaków było o 4 więcej. Przyrost naturalny gminy Grodzisk jest ujemny, wynosi -22.

Eleni Kryńska, dane GUS, fot AK /poczatek roku szkolnego w Mielniku/

 

Podstawówki w liczbach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Szkoły - edukacja, Siemiatycze - więcej informacji