4°C bezchmurnie

10-lecie szkoły muzycznej

Koncert galowy z tej okazji odbył się w piątek, 26 października, w Siemiatyckim Ośrodku Kultury. Oficjalna nazwa wydarzenia mogła być jednak nieco myląca, bo szkoła muzyczna w mieście istnieje od 1992 r.

      Motywem przewodnim porządkującym sceniczne występy podczas koncertu jubileuszowego były kolejne pory roku, których treść wypełniały działania i inicjatywy podejmowane przez placówkę. Opowiadali o nich prowadzący, Bożena Daukszo i Michał Soszko, zaś uczniowie szkoły, wspólnie z nauczycielami, zadbali o komentarz muzyczny do każdego z wydarzeń wpisanych w kalendarz roku. Dużo muzyki (czasem niepewnych, innym razem zdecydowanych dźwięków), trochę śpiewu (wystąpił chór uczniów oraz rodziców i nauczycieli), słowo wiążące, odrobina choreografii i morze kolorowego światła złożyły się na ciekawe widowisko prezentujące dorobek szkoły. Licznie zebrani goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele ministerstwa kultury, urzędu marszałkowskiego, władz miasta, kierownicy szkół artystycznych w regionie oraz członkowie rodzin uczniów szkoły, gromkimi brawami nagradzali poszczególne występy. Nie byłyby to prawdziwe urodziny, gdyby zabrakło na nich jubileuszowego tortu. Ogromy wypiek wjechał na salę na zakończenie uroczystości, a rodzice uczniów zadbali o to, by wszyscy obecni załapali się na degustację.

       Zwykle przy takich okazjach pojawiają się podziękowania i słowa uznania, kierowane pod adresem ludzi bezpośrednio związanych z powstaniem placówki. Tak też było i tym razem. Głos zabierał m.in. Zbigniew Radomski, który przed 10 laty, będąc burmistrzem zabiegał o to, by miasto mogło prowadzić taką placówkę. Dyrektorzy sąsiednich szkół muzycznych gratulując jubileuszu mówili o tym, że siemiatycka szkoła, choć tak krótko działająca, jest coraz częściej docenianym ośrodkiem na mapie artystycznych placówek regionu. I tu właśnie niezbędne wydaje się wyjaśnienie.

      Nazwa wydarzenia „10-lecie Szkoły Muzycznej” mogła być bowiem nieco myląca. Niektórzy użytkownicy Facebooka w komentarzach pod zdjęciami z koncertu ze zdziwieniem zauważali, że szkoła muzyczna w mieście istniała już w latach 90. I tak rzeczywiście było. Co zatem wydarzyło się w 2008 r., skoro świętowane było 10-lecie? Tylko to, albo aż to (zależnie od punktu widzenia), że istniejąca w Siemiatyczach od 1992 r. szkoła muzyczna przestała być placówką społeczną i zyskała uprawnienia szkoły państwowej, co bezpośrednio wiązało się ze zmianą organu prowadzącego. Od 2008 r., prowadzona dotąd przez Białostockie Towarzystwo Muzyczne, szkoła stała się jednostką podległą samorządowi Miasta Siemiatycze. Doceniając zasługi tych, którzy tworzyli tę placówkę od 1992 r., zarówno uczniów, jak i nauczycieli, za 4 lata wypadałoby świętować jubileusz 30-lecia szkoły muzycznej w mieście. A grzebiąc w historii jeszcze głębiej, natrafimy na informację, że początki edukacji muzycznej w Siemiatyczach należy wiązać z rokiem 1970, wówczas bowiem zorganizowano ognisko muzyczne.

       Wracając jednak do świętowanej rocznicy: w roku 2008 naukę w szkole rozpoczęło 110 uczniów. Obecnie uczęszcza do niej 177 uczniów, w tym 36 rozpoczęło naukę we wrześniu tego roku. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Ministerstwo Edukacji i Dziedzictwa Narodowego.

     Ewa Magdalena Iwaniak,  fot. emi 

10-lecie szkoły muzycznej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Szkoły - edukacja, Siemiatycze - więcej informacji