5°C lekkie zachmurzenie

Barwy wolontariatu ’2018

Organizacje pozarządowe NGO, Barwy wolontariatu ’2018 - zdjęcie, fotografia

Wolontariusze z naszego regionu zostali docenieni w konkursie „Podlaskie Barwy Wolontariatu 2018”.

10 grudnia w Białymstoku odbyła się Gala Wolontariatu 2018, podczas której podsumowano regionalny konkurs „Podlaskie Barwy Wolontariatu”, zorganizowany przez Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” z Suwałk. Celem konkursu jest pokazanie różnorodności działań społecznych, podejmowanych przez wolontariuszy, na co dzień współpracujących z organizacjami pozarządowymi, placówkami publicznymi, instytucjami czy osobami prywatnymi. Kapituła konkursu wyłoniła 20 laureatów, a wśród nich aż 4 reprezentantów naszego regionu.

 Za swoją bezinteresowną potrzebę niesienia pomocy nagrodzeni zostali: Piotr Wojdat (Milejczyce) i Jerzy Silwestrowicz (Moszczona Królewska) z PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu działającego w Siemiatyczach i okolicach, Agnieszka Olendzka (katechetka pracująca w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. JP II w Siemiatyczach, organizująca wiele działań w zakresie wolontariatu z dziećmi i młodzieżą) oraz Mateusz Sacharzewski związany ze Stowarzyszeniem Kreatywny Bielsk Podlaski.

         Piotra i Jurka, jako współtwórców i inicjatorów PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu, do konkursu zgłosiło Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” z Osmoli. Panowie mają na swoim koncie udział w wielu akcjach sportowych, charytatywnych. Pomagali przy organizacji siedziby PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu, która obecnie mieści się na ul. Grodzieńskiej w Siemiatyczach oraz przy uruchomieniu punktu antydyskryminacyjnego.

       - Daje mi to ogromną satysfakcję. Czuję się bardziej dowartościowany, doceniony i potrzebny dla ludzi, dla społeczeństwa.  Swoją działalnością pokazuję, że bardzo nieprawdziwe i krzywdzące są takie powszechne opinie, że jak człowiek jest na rencie, to potrafi tylko brać. Ja chcę też coś dawać od siebie. Zamiast siedzieć w domu i wariować z bezczynności, wychodzę do ludzi – mówi o swojej działalności Piotr Wojdat, ze wzruszeniem wspominając swoje zaangażowanie m.in. w akcję charytatywną „Pomoc Juliance”.

       Koordynatorką PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu jest Katarzyna Kamecka-Lach, która zna obu laureatów od kilu lat i widzi, jak ogromne postępy zrobili aktywizując się społecznie oraz pokonując swoje bariery i niepełnosprawności:

       - Chłopcy nabrali odwagi, doświadczenia w kontaktach społecznych. Jeździli na wyjazdy studyjne dotyczące spółdzielczości socjalnej i dzięki temu m.in. są właściwie gotowi do podjęcia jakiejś pracy.

       - Nie chciałem zamykać się w sobie tylko z uwagi na swoją niepełnosprawność. Odważyłem się wstać, wyjść z domu i dzisiaj są tego efekty – o swoim zaangażowaniu w wolontariat mówi Jerzy Silwestrowicz.

       PełnoAktywni zapraszają w swoje progi wszystkich tych, którym nie jest obca chęć niesienia pomocy. W sposób szczególny zachęcają do zrobienia pierwszego kroku (wcale nie musi być to krok fizyczny, bo można też zostać e-wolontariuszem) osoby niepełnosprawne. Wyróżnienia, które odebrali Piotr i Jurek pokazują, że niepełnosprawność nie musi być żadną przeszkodą.

       Ewa Magdalena Iwaniak, fot. emi

Barwy wolontariatu ’2018 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się