4°C bezchmurnie

Biblioteka w nowych progach

Siemiatycka biblioteka zaprasza w swoje nowe i wcale już nieskromne progi. Przebudowana i wyremontowana siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księżnej Anny Jabłonowskiej została oficjalnie oddana do użytku. Uroczyste otwarcie placówki po trwającym blisko 2 lata remoncie miało miejsce 6 września.

       Zadanie, którego oficjalna nazwa brzmi „Czytam więc jestem – Biblioteka nowoczesna formą i stała treścią", zostało zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Całkowita wartość remontu wyniosła ok. 1,5 mln zł, z czego ok. 150 tys. zł zabezpieczyło miasto w ramach wkładu własnego. Resztę kosztów pokryło dofinansowanie z NPRC. Wykonawcą prac była siemiatycka firma MAJKA. Podczas czwartkowego otwarcia biblioteki na wyeksponowanych dużych zdjęciach można było zobaczyć jak wyglądała siedziba biblioteki jeszcze kilka lat temu oraz prześledzić kolejność zachodzących zmian w jej wyglądzie i funkcjonalności. Budynek docieplono i zabezpieczono nową elewacją, której charakterystyczną cechą są tytuły książek umieszczone na ścianach. Wymieniono podłogi, pojawiła się nowa stolarka okienna i drzwiowa. Bezużyteczna dotąd przestrzeń tarasów została zadaszona, dzięki czemu zwiększył się metraż biblioteki o dodatkowe 80 m.kw. Wnętrze biblioteki jest widniejsze, przestronniejsze i co ważne uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych. Biblioteka ma swoją czytelnię, ale klimatyczne kąciki czytelnicze zaaranżowano także między bibliotecznymi regałami, gdzie dzięki wygodnym meblom do siedzenia czy nawet półleżenia, można oddać się lekturze w domowej swobodzie. I o to też apelowała podczas otwarcia dyrektorka biblioteki, spirytus movens całego przedsięwzięcia, zwracając się do zebranych:

       - Nie chciałabym żebyście myśląc o bibliotece, postrzegali ją jako instytucję. Byście myśleli o niej jako o placówce edukacyjno-kulturalnej. To nomenklatura sprawdzająca się w sprawozdaniach i statystykach. Pragnęłabym, abyście na co dzień myśleli o bibliotece jako o swoim własnym pokoju z książkami, o własnym miejscu nauki i relaksu. Miejscu spotkań, wymiany poglądów i konstruktywnych dyskusji. Miejscu refleksji, ale i zabawy, śmiechu, realizacji swych pasji i zainteresowań. Bardzo bym chciała, aby ten budynek był wypełniony waszymi inspiracjami i waszymi oczekiwaniami, które – w miarę naszych możliwości – będziemy mogli wspólnie realizować. A przede wszystkim chciałabym, abyście myśleli o tej bibliotece, jako o miejscu, w którym lubicie bywać i w którym naprawdę dobrze się czujecie. Czego wam wszystkim i sobie samej serdecznie życzę.

       Na uroczystości otwarcia pojawili się przedstawiciele Instytutu Książki, burmistrz i siemiatyccy radni, kierownicy jednostek podległych, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Nie zabrakło również przedstawicieli Książnicy Podlaskiej, kierowników lub reprezentantów bibliotek ościennych, m.in. z Bielska Podlaskiego, Bociek, Mielnika czy Nurca, oraz duchowieństwa. Wszyscy zabierający głos gratulowali sukcesu. Niektórzy mieli nawet odwagę przyznać się do tego, że dopiero po latach nieczytania docenili wartość tej czynności oraz jej znaczenie dla rozwoju człowieka. Po przemówieniach z kilkoma utworami poezji śpiewanej wystąpił Jarosław Buczek. Tradycyjnie otwarciu towarzyszyło przecięcie wstęgi, wyświęcenie nowych pomieszczeń, ich zwiedzanie oraz poczęstunek dla zaproszonych gości.

       Szkoda, że poza oficjalnie zaproszonymi gośćmi na otwarciu było tak niewielu czytelników. Wczesna godzina wydarzenia z pewnością nie sprzyjała frekwencji.

      Ewa Magdalena Iwaniak, fot. emi

 

Biblioteka w nowych progach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Rada miasta, Siemiatycze - więcej informacji