5°C lekkie zachmurzenie

Idzie nowe w podróżach koleją z Siemiatycz

Administracja, Idzie podróżach koleją Siemiatycz - zdjęcie, fotografia

W styczniu zadaliśmy na naszych łamach pytanie: Kiedy Siemiatycze zbliżą się do PKP? I argumentowaliśmy, że leży to w żywotnym interesie miasta, a przede wszystkim jego mieszkańców. Kontynuujemy ten temat, ponieważ jest ważny i staje się coraz bardziej aktualny. Tym bardziej, że wreszcie po latach wiele pozytywnego dzieje się na linii kolejowej Siedlce – Czeremcha – Hajnówka (nr 31).

     Na tej linii trwają prace, których rezultatem będzie przełomowa jej modernizacja, łącznie ze stacją kolejową Siemiatycze i dworcem. Jest to realizacja wielomilionowej inwestycji finansowanej ze środków Unii Europejskiej – Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020.  Planowane zakończenie robót budowlanych dla dworca Siemiatycze to wrzesień 2019 r. Modernizacja obejmuje w szczególności kompleksową wymianę nawierzchni torowej i przebudowa peronów.

    W dostępnych materiałach dotyczących tego projektu można przeczytać, iż ze względu na to, że dworzec Siemiatycze znajduje się tylko kilka kilometrów od miasta, istnieje „szczególne zapotrzebowanie na infrastrukturę usprawniającą łączenie różnych środków transportu z koleją. Z tego powodu zagospodarowanie i uporządkowanie terenu wokół dworca wraz z terenami zielonymi w szczególności obejmie wyznaczenie dodatkowych miejsc parkingowych, montaż wiaty rowerowej i innych elementów małej architektury. (….) Jednocześnie w ramach gruntownej modernizacji i dostosowania powierzchni budynku dworca do realnego zapotrzebowania i funkcji zostanie wykonana nowa aranżacja wnętrza, wymiana pokrycia dachowego, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, wykonanie sanitariatów oraz dostosowanie obiektu dla potrzeb obsługi osób niepełnosprawnych. Bezpieczeństwo zapewni wykonana instalacja monitoringu”.

 

    Perony będą wygodniejsze i bardziej funkcjonalne a pociągi pojadą szybciej i bezpieczniej, stając się tym bardziej atrakcyjną alternatywą dla innych środków transportu. Pociągi będą mogły poruszać się z prędkością do 120 km/godz. (obecnie 80 km).

    Już dzisiaj jest sześć połączeń dziennie do Siedlec (z krótką i wygodną przesiadką dalej do Warszawy oraz jedno połączenie bezpośrednie - 2 godz. 9 min. z Siemiatycz do Warszawy Wschodniej). Po modernizacji tych połączeń będzie być może nawet więcej a na pewno skróci się zdecydowanie i tak już przyzwoity czas podróży. Prawdopodobnie droga do Siedlec wyniesie ok. 40 min a bezpośrednio do Warszawy ok. 1 godz. 50 min.

     Zmiany na kolei stawiają poważne wyzwanie przed władzami gminnymi i miejskimi w Siemiatyczach, które muszą znaleźć pomysł i fundusze pozwalające zorganizować sprawny i wygodny dojazd do stacji i przyjazd z niej, co jest warunkiem pełnego korzystania z dostępnych połączeń kolejowych. Jak rozwiązać sprawę dojazdu do i z pociągów? Jednym z rozwiązań jest być może odpowiednie przedłużenie trasy linii autobusu miejskiego. Albo osobny autobus miejski, zatrzymujący się także na przystankach miejskiej komunikacji (są przecież takie ekologiczne i nowoczesne…), i z przystankami na trasie do dworca.

     Rozwiązania wymagałaby kwestia odpowiedniego, bezpiecznego parkingu samochodowego, aby można było dojechać do stacji samochodem, zostawić samochód i dalej pojechać pociągiem.

    Na razie mała liczba pasażerów ze stacji Siemiatycze (mimo dużej ogólnej liczby osób codziennie podróżujących z Siemiatycz w różnych kierunkach, również do odległych miejsc w Polsce), wynika głównie z braku rozwiązań zapewniających łatwy dojazd do stacji i ze stacji do miasta. Innym powodem jest przywiązanie do samochodu (który po przyjeździe do dużego miasta sprawia tylko potężne problemy).

     Połączenia już dzisiaj są atrakcyjne i umożliwiają znacznie szybszy wygodniejszy niż autobusem czy samochodem dojazd do rozmaitych miast, choćby do Siedlec czy Warszawy i dalej. Po modernizacji, która stanie się niebawem, podróże będą jeszcze bardziej atrakcyjne i komfortowe dosyć szybkimi pociągami z nowocześnie urządzonego dworca.

    Oby się jednak nie okazało, że zmodernizowany dworzec - odległy tylko ok. 6 km od centrum miasta - będzie stał prawie pusty, ponieważ władze gminne i miejskie nadal nie będą potrafiły rozwiązać spraw związanych z zapewnieniem dostępu mieszkańców Siemiatycz i okolic do  oferowanych prawdziwie „pod nosem” połączeń kolejowych.  

Marek Antoni Nowicki, fot JN

 

Idzie nowe w podróżach koleją z Siemiatycz komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Administracja, Siemiatycze - więcej informacji