8°C bezchmurnie

Macewa znaleziona na polu

Interwencje, Macewa znaleziona - zdjęcie, fotografia

Na zaoranym polu pomiędzy Mętną a Sutnem Krzysztof Nikitorowicz znalazł macewę:

- Biegam w tej okolicy. Lubię też takie stare siedliska. Kiedyś były tu zabudowania. W miejscu, w którym znalazłem macewę był dom, obok budynki gospodarcze. Czasami w takich miejscach można znaleźć ciekawe rzeczy, świadczące o historii tych miejsc, nawet nie tej odległej. I w poniedziałek postanowiłem przejść się po zaoranym polu, sprawdzić czy nic się nie wyorało. Znalazłem macewę.

Poinformowano wojewódzkiego konserwatora zabytków. Panie sfotografowały miejsce znaleziska, przygotowały protokół. Niemniej, jak już sugerował Grzegorz Śnieżko, miejsce znalezienia macewy nie ma umocowania archeologicznego, macewa trafiła tam przywieziona skądś. Skąd – niewiadomo.

- W tym miejscu nigdy nie było żydowskiego cmentarza. Najbliższy jest w Niemirowie czy w Mielniku. Podejrzewam, że niestety, jak wiele macew w czasach powojennych mogła służyć za część fundamentów czyjegoś domu albo utwardzenie drogi. Tego już się nie dowiemy.

Zbigniew Romaniuk, historyk z Brańska, od 1985 roku badający historię Żydów na Podlasiu odczytał nam fragmenty macewy:

- To macewa upamiętniająca Józefa, syna Cvi Kohena. Kohenowie należeli do rodu kapłanów. Macewa bardzo ładna, w sumie bardzo dobrze zachowana, szkoda, że ułamana, bo akurat w miejscu daty śmierci. No i należała raczej do bogatszych Żydów, niekoniecznie naszych, może z Brześcia - zastanawia się Romaniuk. - Swego czasu badaliśmy kirkut w Mielniku, niestety zrównany z ziemią w latach 70. Potem były próby odtworzenia go, są tam chyba dwie macewy, ale niestety źle zachowane.

Macewa trafiła na to, co zostało z mielnickiego kirkutu, jednak dyrektor mielnickiego ośrodka kultury zaproponował, by wyeksponować ją w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej:

- Tu (na kirkucie - AK) obawiam się, że zginie - mówi Michał Baranowski. - Owszem, staramy się dbać o kirkut, czyścić teren. Ostatnio został odkrzaczony dzięki pomocy pracowników z gospodarki komunalnej. Ale myślę, że lepszym miejscem byłby ODZ. Zwrócimy się z pismem do Gminy Żydowskiej.

Anna Kondraciuk, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. AK

Macewa znaleziona na polu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Interwencje, Mielnik - więcej informacji