8°C bezchmurnie

Śmieci z cmentarza - do lasu

Interwencje, Śmieci cmentarza - zdjęcie, fotografia

Do naszej redakcji zgłosili się oburzeni Czytelnicy, których bliscy leżą na parafialnym cmentarzu w Dołubowie:

- 100 zł zapłaciłem za rok za wywóz śmieci z cmentarza w Dołubowie. Za utrzymanie cmentarza i tak w ogóle. Sami też bardzo często jeździmy na groby i wywozimy nasze śmieci, bo zwykle pojemniki są przepełnione. Ostatnio jednak dowiedzieliśmy się, że śmieci z dołubowskiego cmentarza są zakopywane w niedalekim lesie. Sprawdziliśmy. Owszem, las to działka parafialna, ale kto to widział - śmieci, w tym plastiki czy szkło, zakopywać?! To już nawet i nie o wydane pieniądze chodzi. Przecież te resztki sztucznych wieńców będą tysiące lat się rozkładać w tym lesie. Ani nas, ani proboszcza, ani naszych dzieci i wnuków już nie będzie, a te śmieci w ziemi będą leżały.

Na dowód Czytelnicy pokazują zdjęcia, na których widać, że proceder trwa nie od dziś. Niektóre hałdy są zarośnięte całkiem sporymi krzakami. Widać wystające spod ziemi, przysypane znicze czy wieńce. Porozrzucane doniczki. Widać też świeży dół nie zasypany do końca, czekający prawdopodobnie na uzupełnienie nową partią śmieci.

Przy cmentarzu stoją 3 pojemniki na śmieci MPO Białystok. W MPO nie udzielono nam informacji jaką umowę ma podpisana parafia, zasłaniając się tajemnicą handlową.

Z nieoficjalnej informacji od księdza z innej parafii w dekanacie siemiatyckim, wiemy, że często wygląda to w ten sposób, że śmieci odbierane są "na telefon".

- Jak już przepełnione są pojemniki. Na przykład po świętach. Bogatsze parafie może oddają śmieci częściej, u nas niestety staramy się oszczędzać.

Parafia dołubowska oszczędza wywożąc śmieci do lasu?

Wiemy, że na początku roku proboszcz parafii, ks. Zenon Bobel ogłaszał składkę - na śmieci i ubezpieczenie kościoła - 50 zł od rodziny, z czego 30 zł na ubezpieczenie. Z informacji znajdujących się na stronie diecezji wynika, że parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dołubowie liczy ok. 1580 mieszkańców, z czego 748 to katolicy. Przyjmijmy, że tych 748 tworzy czteroosobowe rodziny co daje 178 rodzin. Od każdej z rodzin 20 zł to 3740 zł na śmieci na cały rok. Nawet niech to będzie 3000 zł - bo wszyscy nie zapłacili składki... A już pomijając wszystko - tak po prostu wywozić śmieci do lasu??? Wstyd!

Anna Kondraciuk, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. Czytelnik

Śmieci z cmentarza - do lasu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Interwencje, - więcej informacji