8°C bezchmurnie

Wandalizm na cmentarzu

Interwencje, Wandalizm cmentarzu - zdjęcie, fotografia

Na cmentarzu w Drohiczynie zdewastowano tablicę upamiętniającą bohaterów II wojny światowej, na której znajdował się napis „Grób Nieznanego Żołnierza”, na cmentarzu w Drohiczynie.

Z pomnika zniknęły mosiężne litery. Zniszczoną tablicę, 19 kwietnia, zauważył mieszkaniec Drohiczyna, który powiadomił o tym Urząd Miejski.

To było we wtorek 19 kwietnia w godzinach popołudniowych, spacerowałem po cmentarzu-opowiada Robert Maciej Krakowiak z Drohiczyna, który zgłosił dewastację płyty. - Zaczynam zawsze od tej kwatery, bo tam jest między innymi tabliczka mojego dziadka, który został rozstrzelany w Powstaniu Warszawskim. Tam nie ma grobu, tylko symboliczna tabliczka, nazwiska ludzi, którzy w taki czy inny sposób byli związani z Drohiczynem

Wchodziłem schodami i kątem oka widzę, że czegoś tu brakuje, podchodzę i widzę powyrywane litery mosiężne. Poszedłem do proboszcza i zawiadomiłem z gminy Sylwestra Zgieruna, który zawiadomił policję. Tych liter nikt nie znajdzie, bo to jest mosiądz. Nawet jeżeli ktoś to kupił, to nie będzie się tym chwalił. Żeby Grób Nieznanego Żołnierza okradać? To jest dla mnie lekka paranoja. Ta tablica powstała w 1990 roku. Było budowane pod patronatem jeszcze organizacji PAX

Mieszkańcy Drohiczyna są tym faktem oburzeni.

- Nie wiem komu zależało na tym, żeby to zniszczyć. Przecież to trzeba było siły, bo to nie na klej, tylko śruby. Musiał się napracować jeszcze drań, żeby to zniszczyć - skomentowała Janina Pietrzak z Drohiczyna.

Urząd Miejski zgłosił sprawę na policję.

Małgorzata Ruszkiewicz, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot MR

Wandalizm na cmentarzu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Interwencje, Drohiczyn - więcej informacji