8°C bezchmurnie

Zabytkowy dworzec czeka na pieniądze

20 września obradowali radni gminy Nurzec Stacja. Oto najciekawsze poruszane tematy.

Gmina Nurzec Stacja składała wniosek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na remont dworca PKP w Nurcu Stacji.

Wójt Jaszczuk: - Nie dostaliśmy tyle punktów ile trzeba, więc nie będzie wsparcia finansowego na ten cel. Do 10 października trwa drugi nabór i ponownie złożymy wniosek. Mam nadzieję, że tym razem uda się. Problem w tym, że we wniosku należy wykazać, że przyszłe przeznaczenie budynku będzie oddziaływało nie tylko na lokalną społeczność, ale i na całe województwo.

Solary

Gmina wchodzi w projekt związany z solarami dla mieszkańców, któremu pośredniczy LGD "Tygiel Doliny Bugu" i na nurzecką gminę przeznaczonych jest ok. 600.000 zł. Każde gospodarstwo zakwalifikowane do projektu pokrywa zakup i montaż instalacji w 15% i płaci VAT. Mają być montowane instalacje z różną liczbą paneli słonecznych (1 - 4). Urząd przyjmuje wnioski od mieszkańców na te instalacje do 10 października.

Wójt: - Nie możemy jednak zakwalifikować do projektu więcej niż 100 gospodarstw domowych. Wniosków będzie prawdopodobnie więcej. Przyjmiemy wszystkie. Jednak o tym, kto skorzysta z dofinansowania prawdopodobnie zdecyduje losowanie. Ci, którzy nie zostaną wylosowani do udziału w projekcie, stworzą listę rezerwową. Realizacja projektu w przyszłym roku.

Wychodek

Radny Olesiuk przypomniał, że podróżni korzystający z dworca PKP w Nurcu Stacji nie mają gdzie załatwiać potrzeb fizjologicznych.

- Chyba wreszcie zdecydujemy się na to – kontynuował wójt - by ucywilizować to miejsce, co kosztowałoby nas ok. tysiąca zł miesięcznie. Istniejący tam szalet, należący do PKP, nie spełnia żadnych norm. Zastanawiałem się wcześniej nad tym, żeby przejąć ten szalet, ale tylko po to, by go zaraz zamknąć. Ale nie było sensu.

Zarośnięte posesje

Padło pytanie czy gmina może wpłynąć na właścicieli zarośniętych posesji, którzy nie mieszkają na terenie gminy, lub na mieszkających, którzy nic z tymi posesjami nie robią?

Wójt: - Nie ma ustawy, która nakazywałaby doprowadzić nieruchomości do jakieś stanu. Kiedyś były obchody ze strażakami, którzy oglądali posesje pod kątem przeciwpożarowym. Sporo jest zarośniętych posesji, nawet w Nurcu Stacji. Wysyłaliśmy pisma w takich sprawach i nadal możemy to robić, ale efekt tego prawdopodobnie nadal będzie marny.

Więcej pieniędzy dla Husara?

Radny Grzyb zapytał, czy będzie możliwość w przyszłym roku zwiększenia o 5 - 10 tys. zł budżetu na rozwój sportu w gminie, konkretnie pieniądze te przeznaczone miałyby być na organizację piłkarskich rozgrywek V-ligowego Husara.

- Na mecze wyjazdowe jeździmy swoimi samochodami. Powoli już nam odbija się to. Dobrym rozwiązaniem byłoby wynajmowanie autobusu. Wtedy na mecz mogliby jechać również kibice - mówił radny.

Wójt obiecał, że przyjrzy się możliwości zwiększenia dotacji na sport przy konstruowaniu budżetu na 2017 r.

Na zdjęciu szalet na dworcu, własność PKP.

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz

Zabytkowy dworzec czeka na pieniądze komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Interwencje, Nurzec Stacja - więcej informacji